به عملی که برای سلامت و بهبود یافتن حرکات و قدرت بدن افراد صورت می گیرد فیزیوتراپی می گویند . با عمل فیزیوتراپی در واقع به یک سلامتی فیزیکی عمومی دست پیدا می کنند . فیزیوتراپی در واقعیت از لحاظ معنایی فرقی با فیزیکال تراپی ندارد .
در مواردی که فیزیوتراپیست ها می توانند به شما کمک نمایند ، عبارت است از :


بیشتر شدن قدرت و انعطاف پذیری بدن
بیشتر شدن تحرک و آزادی در حرکت کردن
تنفس راحت
کمتر شدن درد
کمک به استقامت و .... است .


فیزیوتراپی به افراد کمک می کند تا بتوانند دوباره کارها و فعالیت هایی را که در طول روز داشتند به دست بیاورند . فیزیوتراپ ها در مکان هایی از جمله : بیمارستان ها و مراکز مراقبت ویژه ، مراکز توانبخشی ، مراکز مراقبتی طولانی ، مراقبت های خانگی ، مدارس و .... مشغول به کار می شوند . فیزیوتراپ ها چون با قدرت و سلامت عمومی بدن در ارتباط هستند در مرکز هایی که به گونه ای به این موضوع مربوط هستند حضور دارند .


در چه مواقعی باید به فیزیوتراپی مراجعه کرد ؟


اگر دچار مصدومیتی شده اید که از فعالیت روزانه باز مانده اید ، برای بهبود و حل این مشکل باید به فیزیوتراپی مراجعه کنید تا به روال گذشته برگردید .
نحوه درمان در فیزیوتراپی می تواند به صورت : درد گردن و کمر ناشی از مشکلات عضلانی و اسکلتی ، مشکلات استخوان ها و مفصل ها ، مشکل در شش ها ، ناتوانی در نتیجه ی مشکلات قلبی ، مشکلات لگنی همانند مسئله های دفع ادرار و مدفوع ناشی از بارداری ، و .... می باشد . با مراجعه به فیزیوتراپی برنامه ی شما در هر جلسه متغیر است که براساس نیازهای شما طراحی می شود . فیزیوتراپی سبب می شود تا از جراحی جلوگیری شود .

به عنوان مثال مشکل دیسک کمر شما می تواند تا حدودی با فیزیوتراپی برطرف شود و احتیاج به جراحی را از بین ببرد . فیزیوتراپی همینطور باعث می شود تا نیازی به مصرف دارو نیز نداشته باشید . عمل فیزیوتراپی با توجه به بعضی از جراحی ها از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر است . فیزیوتراپی در هر سنی با روش های متفاوت صورت می گیرد ، برای مثال در سالمندان جهت برطرف نمودن احتیاج های منحصر به فرد سالمندان و کمک به آن ها برای ادامه به یک زندگی خوب و فعال را تا حد امکان به ارمغان می آورد .


فیزیوتراپی در قلبی ریوی :


این فیزیوتراپ ها به بیماران خود کمک می کنند تا بعد از عمل جراحی استقامت لازم را به دست بیاورند .


فیزیوتراپ های اطفال :


فیزیوتراپیست ها ی کودکان برای درمان مشکلات کودکانی ، با مشکل هایی از جمله : اختلالات رشدی ، جراحی ها و بیماری ها آموزش دیده اند و آن ها را به صورت تخصصی درمان می کنند .
تنوع کاری در حوزه فیزیوتراپی بالا است آن ها می توانند با مراکز مختلفی کار کنند تا از کار خود خسته نشوند و تجربه های بسیاری را کسب نمایند . فیزیوتراپی شغلی بسیار پرمسئولیت است اما در عین حال می تواند برای علاقمندان این حرفه جذاب باشد .