آلرژی و یا حساسیت چیست ؟ ، آلرژی یک پاسخ سیستم ایمنی بدن به یک ماده خارجی می باشد که به شکل معمول برای بدنتان ضرر ندارد . به این مواد خارجی آلرژن می گوید . آن ها می توانند دارای غذاهای ویژه ای ، گرده یا غذای شور حیوانات خانگی باشند .


آلرژی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به یک ماده خارجی ، مثل گرده، زهر زنبور یا حیوان خانگی یا غذایی که در بسیاری از افراد واکنش نشان نمی دهد .
سیستم ایمنی بدن شما موادی به نام آنتی بادی تهیه می نماید . مواقعی که آلرژی دارید ، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی هایی را درست می نماید که آلرژن ویژه را ضرر می دانند ، حتی به این شکل نباشد . وقتی که با آلرژن تماس پیدا می کنید ، عملکرد سیستم ایمنی بدن می تواند پوست ، سینوس ها ، مجاری هوایی یا دستگاه گوارش شما را القا نماید .
شدت آلرژی در افراد گوناگون متفاوت است و می تواند از تحریک های کوچک تا آنافیلاکسی تغییر کند . در صورتی که بیشتر آلرژی ها قابل درمان نمی باشند ، درمان ها می توانند به بهبود علائم آلرژی شما کمک نماید .


علائم آلرژی :


علائم آلرژی ، که به ماده درگیر آن وابستگی دارد ، می تواند در مجاری هوایی، سینوس ها و معابر بینی ، پوست و دستگاه گوارش شما موثر باشد . واکنش های آلرژیک می تواند از خفیف تا شدید باشد . در بعضی از موارد شدید ، آلرژی می تواند یک واکنش تهدید کننده زندگی را درست نماید که به آنافیلاکسی معروف است . 
نشانه های تب یونجه ، که رینیت آلرژیک نیز نام دارد .
عطسه خارش بینی ، چشم ها یا سقف دهان
آبریزش ، بینی چرکی
چشم های آبکی ، قرمز و متورم


نشانه های آلرژی غذایی :


سوزش دهان
تورم لب ، زبان ، صورت یا گلو
کهیر
آنافیلاکسی
نشانه های آلرژی نیش حشرات
ناحیه بزرگی از تورم (ورم) در محل نیش قرار دارد
خارش یا کهیر در کلیه ی بدن
سرفه ، سفتی قفسه سینه ، خس خس سینه یا تنگی نفس
آنافیلاکسی
علایم آلرژی به دارو :
کهیر
خارش پوست
راش
تورم صورت
خس خس سینه
آنافیلاکسی
درماتیت آتوپیک ، یک نوع آلرژیک پوستی است که به آن اگزما هم گفته می شود ، می تواند سبب اذیت های پوست همانند :
خارش
قرمز شدن
پوسته پوسته یا پوست کنده ، آنافیلاکسی می شود .