امگا ۳ چیست ؟

اگر حداقل ۲ الی ۳ بار در هفته ماهی نمی‌خورید، به احتمال زیاد با کمبود امگا ۳ مواجه هستید. در ادامه شما را با قرص امگا ۳ و فواید آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

امگا ۳ چیست ؟

امگا ۳ چیست ؟

اسیدهای چرب امگا ۳ گروهی از اسیدهای چرب ضروری هستند که نقش مهمی را در بدن انسان ایفا کرده و در حفظ سلامتی بدن تاثیری بسزا دارند. بدن انسان قابلیت تولید امگا ۳ را ندارد و این ماده مغذی باید از طریق مواد غذایی برای بدن تامین شود. اسیدهای چرب امگا۳ سه نوع مهم دارند.  آلفا لینولنیک اسید که عمدتا در گیاهان یافت می‌شود و دوکوزاهگزانوئیک اسید که اغلب در غذاهای حیوانی و جلبک‌ها وجود دارد. اسید ایکوزاپنتانوئیک که همچون DHA در فرآورده‌های حیوانی یافت می‌شود

افرادی که به قدر کافی از ماهی‌های چرب، روغن ماهی، دانه کتان، دانه چیا، روغن بذر کتان و گردو در رژیم غذایی خود استفاده نمی‌کنند، به ناچار باید به سراغ مصرف قرص امگا ۳ بروند.

قرص امگا ۳ چیست و چرا از آن استفاده کنیم؟

قرص امگا ۳ مکملی است که از آن به منظور جبران کمبود omega 3 در بدن می‌توان بهره گرفت. حال این پرسش به وجود می‌آید که از کجا بدانیم به امگا ۳ در قالب مکمل نیاز داریم یا خیر. اگر علائم کمبود امگا ۳ را داشته باشید یا باید مصرف منابع این ترکیب مغذی را در بدن خود افزایش دهید یا از مکمل امگا ۳ استفاده کنید. مهم‌ترین علائم کمبود امگا ۳ عبارتند از:

خشکی پوست و مو

ریزش مو

افسردگی و احساس خستگی

اختلال در خواب

کمبود توجه و تمرکز

خشکی چشم

درد مفاصل و گرفتگی عضلات

وجود جرم زیاد در گوش

قاعدگی‎‌های سنگین

کاهش فشار خون و ریسک ابتلا به بیماری های قلبی

اگر به اندازه کافی از ماهی‌های چرب مثل سالمون و ساردین استفاده کنید، اندوخته بدن از لحاظ امگا ۳ بیشتر شده و تحقیقات نشان داده است که در این صورت با کاهش فشار خون ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته قلبی نیز کاهش خواهد یافت. امگا ۳ در تنظیم ضربان قلب نیز می‌تواند موثر واقع شود. مکمل امگا ۳ نیز همین فواید را برای بدن به همراه دارد.

خواص قرص امگا ۳ برای پوست و مو

یکی دیگر از فواید امگا ۳ مربوط به پوست و مو می‌شود. اسیدهای چرب امگا ۳ این قابلیت را دارند که از پوست در برابر اشعه مضر UV محافظت کرده، حساسیت به نور را کاهش دهند، احتمال بروز جوش و آکنه را کمتر کنند و حتی در کاهش علائم درماتیت آتوپیک و پسوریازیس نیز موثر واقع شوند. خواص بی‌نظیر این ترکیب مغذی موجب می‌شود تا از ماسک امگا ۳ برای پوست نیز استفاده شود. امگا ۳ همچنین در حفظ سلامت فولیکول‌های مو نقش دارد و با تقویت رشد موها از ریزش آنها پیشگیری به عمل می‌آورد. حتی برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف امگا ۳ به ضخیم شدن تارهای مو نیز کمک می‌کند.

قرص امگا ۳ و چاقی ؟

مکمل امگا ۳ نه تنها باعث چاقی نمی‌شود بلکه حتی ممکن است در کاهش وزن و لاغری نیز موثر واقع شود. اسیدهای چرب امگا ۳ این قابلیت را دارند که حرارت‌زایی و چربی‌سوزی را در بدن تحریک کرده و با سوزاندن کالری بیشتر به لاغر شدن کمک کنند. از آنجایی‌که امگا ۳ به کاهش تری گلیسیرید، کلسترول بد خون و کنترل قند خون کمک می‌کند، ممکن است از این طریق نیز بتواند در کاهش وزن موثر واقع شود. همچنین بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف روغن ماهی یا مکمل امگا ۳ در کاهش اشتها نیز تاثیر دارد و به هنگام ورزش افزایش کالری‌سوزی در بدن را تسهیل می‌کند. اگرچه در این موارد نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد اما در هر صورت مکمل امگا ۳ در چاقی نقشی ندارد.