بیماری ام اس چیست
بیماری ام اس چیست

بیماری ام اس چیست ، یک بیماری التهابی که باعث ایجاد مشکلاتی در سراسر بدن می شود که این بیماری از شکسته شدن پوشش محافظ اطراف اعصاب است و در آخر باعث می شود برقراری ارتباط مغز با بقیه بدن سخت باشد. 

علائم ابتدایی در بزرگسالان بین 20 تا 40 سالگی دیده می شود و در زنان دو برابر مردان تشخیص داده می شود و اسم دیگر این بیماری اسکلوز است.

علائم اسکلوز 


علائم اسکلوز به دو دسته تقسیم می شود :1- علائمی که مستقیم به دلیل از بین رفتن میلین در مغز و نخاع ایجاد می شوند که به آن علائم اولیه می گویند مانند: ضعف و بی حسی. 2- علائمی که به طور غیر مسستقیم در نتیجه ی آسیب پیش می آیند که به آن علائم ثانویه می گویند مانند: ضعف و سستی که باعث می شود که مقدار حرکت در مفاصل کم شود. عفونت های ویروسی، سیگار کشیدن، کمبود نور خورشید و ویتامینD هم برخی دیگر از عوامل احتمالی ام اس هستند.

تشخیص بیماری ام اس چگونه است 


پزشک شما باید یک معاینه عصبی، یک تاریخچه بالینی و یک سری آزمایش برای تشخیص اینکه ام اس دارید یا نه انجام دهد که آزمایش تشخیص ممکن است شامل این موارد باشد: اسکن ام آر آی که برای تشخیص ضایعات فعال و غیرفعال در مغز و نخاع شما، آزمون بالقوه تحریک کننده این تست به تحریک مسیرهای عصبی نیاز دارد تا فعالیت الکتریکی را در مغز شما تجزیه و تحلیل کند، آزمایش مایع مغزی نخاعی(سوراخ کمری) پزشک شما امکان دارد این آزمایش را برای پیدا کردن اختلالات در مایع مغزی نخاعی استفاده کند ، آزمایش خون.

نتیجه گیری 


توانبخشی ام اس یکی از مهم ترین بخش های درمان ام اس است زیرا هنوز هم درمان دارویی قطعی یافت نشده است توانبخشی شامل گفتار درمانی، کاردرمانی، فیزیوتراپی و ارتز و پروتز است.