فشار خون بالا چیست ، زمانی که سرخرگ های بزرگ، استحکام طبیعی و قابلیت بازگشت خود را از دست بدهند و عروق کوچک باریکتر شوند، فشار خون بالا می رود.

 به طور طبیعی فشار خون در اثر فعالیت بدنی و استرس بالا می رود و فردی که به این بیماری دچار است، به هنگام استراحت فشار خونش بالاتراز حد طبیعی است.


برخی ازعلل های فشار خون بالا 


1-چاقی و اضافه وزن
2-مصرف الکل و سیگار کشیدن
3- استرس
4-کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی
5-مصرف قرص های ضد حاملگی


عوارض و درمان فشار خون بالا 


سکته مغزی، نارسایی کلیه ، نارسایی قلب ، حمله قلبی ، ورم ریه و مشکلات بینایی از عوارض اصلی فشار خون بالا هستند و امکان دارد قلب، به صورت غیرطبیعی بزرگ شده و کارایی آن کم شود. بدانید که هر چه فشار خون بالاتر باشد میزان امید به زندگی پایین تر خواهد بود. برای درمان فشار خون بالا: به صورت منظم وزش کنید، یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید، از غذاهای خود نمک را کم کنید، فشار خون خود را مرتب چک کنید و یا از موارد زیر استفاده کنید.
روزی دو قاشق چای خوری عسل بخورید.
یک فنجان لیمو ترش با آب گرم با معده خالی، در صبح مصرف کنید.
عرق شیرین بیان به صورت ناشتا یک لیوان در صبح، عرق برگ زیتون، عرق دیمشک که این عرقیات گیاهی هم پایین آورنده فشار خون، می باشد.


نتیجه گیری 
فشار خون بالا بیماری بسیار جدی است و اولین چیزی هست که، بعد از ورود به مطب دکتر چک می شود ومهم نیست برای چه موردی پیش پزشک رفته باشید . اگر فشار خون شما نزدیک به حد بالای محدوده نرمال است، یا سابقه خانوادگی فشار خون بالا دارید بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرید.