کیست تخمدان
کیست تخمدان

کیست تخمدان، کیست های تخمدان کیسه هایی پر از مایعات هستند که در داخل بر روی سطح تخمدان به وجود می آیند و اکثریت زنان در بیشتر مواقع دارای کیست تخمدان هستند.

زنانی که کیست تخمدان دارند و دارو مصرف می کنند باید از حرکات کششی، شنا، دومیدانی پرهیز کنند و در واقع هر ورزشی که فشار به لگن بیاورد ممنوع است.


علائم کیست تخمدان چیست و چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد


1- ناباروی
2- مقدار کمی خونریزی در بین دوره های قاعدگی
3- درد همراه با تب و حالت تهوع یا استفراغ
4- داشتن درد در ناحیه پایین شکم یا لگن
5- شروع دوره های قاعدگی با تاخیر و همراه با درد
6- از دست دادن وزن
7- تورم شکم
8- احساس نفخ کردن


اگر شما این نشانه ها و یا حالت سرما، شوک، سرگیجه یا ضعف را تجربه کرده اید فورا به پزشک مراجعه کنید. وجود یک کیست در داخل تخمدان را می توان با انجام یک معاینه لگنی پیدا کرد، که بستگی به اندازه کیست و اینکه از مایع پرشده یا جامد یا مخلوط پزشک آزمایشاتی را برای تعیین نوع کیست و اینکه آیا به درمان نیاز دارید یا خیر توصیه می کند.


برخی از راه های چگونگی از بین بردن کیست تخمدان


1- یک بالش زیپ دار آماده کنید و مقداری برنج را در بالش بریزید و بالش را ببندید حال، بالش را گرم کنید و روی شکم بگذارید تا درد را کاهش دهد البته این روش برای، زنان باردار توصیه نمی شود.


2- چای بابونه یک راه حل مناسب برای درد و نشانه های مزاحم کیست تخمدان است، علاوه بر این مصرف یک فنجان چای بابونه گرم می تواند بی نظمی های دوره قاعدگی را کنترل کند. مصرف دو فنجان چای به همراه مقداری عسل را برای از بین بردن کیست تخمدان استفاده کنید.


3- روغن کرچک یکی دیگر از داروهای طبیعی است که می توانید برای کاهش علائم کیست تخمدان آن را طی سه بار در هفته برای سه ماه انجام دهید.


نتیجه گیری


علائم کیست تخمدان با توجه به نوع و اندازه آن ها متفاوت است و در هر خانم علائمی متفاوت ظاهر می شود که اگر درد شدید و ناگهانی را تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.