سلامت دهان و دندان
سلامت دهان ودندان

سلامت دهان و دندان ، هر فردی در طول زندگی خود دو سری دندان دارد دندان های شیری و دندان های دائمی ، دندان های شیری از سن 6 ماهگی تا 3 سالگی در دهان رویش می یابند.

 

از سن 6 تا 12 ساگی به مرور این دندان ها یکی یکی می افتد و بجای آنها دندان های دائمی رویش می یابند و تا پایان عمر در دهان باقی می مانند.

 

وظایف مهم دندان های شیری 

 

نقش اساسی در جویدن و تغذیه و سلامت عمومی ، حفظ زیبایی و تلفظ صحیح کلمات و کمک به سلامت روحی ، حفظ فضای لازم جهت رویش دندان های دائمی و در آخر جلوگیری از به هم ریختگی دندان ها و کاهش نیاز به درمان های ارتدونسی که یکی از دلایل مهم کج بودن دندان های دائمی ، از دست رفتن زود هنگام دندان های شیری است ، پوسیدگی دندان های شیری باعث آسیب به جوانه دندان های دائمی می گردد.

 

آیا مسواک زدن به  تنهایی می تواند کاملا دهان را تمیزکند 

 

کاملا نه مسواک زدن فقط سه سطح خارجی از پنج سطح دندان ها را تمیز می کند . برای تمیز کردن سطح هایی بین دندان که قابل دسترس مسواک نیست باید از نخ دندان استفاده کرد، نخ دندان به قدر کافی باریک است و به راحتی می تواند از بین دندان ها عبور کرده و شما باید از نخ دندان جهت تمیز کردن سطح هایی بین دندان که قابل دسترس با مسواک نیست استفاده کنید، دندان پزشک یا بهداشتکار شما نوع نخ دندانی را که باید استفاده کنید توصیه می کند و طرز صحیح استفاده از آن را توضیح خواهد داد.

 

نتیجه گیری 

 

برای بهداشت دهان و دندان، دندان های خود را با خمیر دندان های حاوی فلوراید حداقل دو بار در روز مسواک بزنید ، حداقل یک بار از نخ دندان استفاده کنید ، سیگار نکشید و تنباکو نجوید ، هر 6 ماه یک بار به صورت منظم برای چک آپ و تمیز کردن دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید.