میزان ایده آل کلسترول خون در زنان و مردان بزرگسال (بزرگتر از 20 سال)
میزان ایده آل کلسترول خون در زنان و مردان بزرگسال (بزرگتر از 20 سال)

میزان ایده آل کلسترول خون در زنان و مردان بزرگسال (بزرگتر از 20 سال)، آیا شما هم با مشکل کلسترول بالا مواجه هستید؟ شما تنها نیستید. با توجه به آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، این مشکل حدود ۹۵ میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار داده و با شرایط جدی سلامت، از بیماری های قلبی گرفته تا دیابت ارتباط دارد. اما میزان ایده آل و مناسب کلسترول خون در بدن انسان چقدراست؟ با ما همراه باشید تا بیشتر با میزان ایده آل این ماده در خون مردان و زنان بزرگسال آشنا شوید.

کلسترول یک ماده چربی و مومی شکل است که در سلول‌ های شما یافت می ‌شود. کبد شما آن را به طور طبیعی می سازد، اما در غذاهای حیوانی مانند گوشت و محصولات لبنی نیز یافت می شود. بدن شما به مقدار کمی از کلسترول نیاز دارد، اما مقداری که دریافت می کنید بیشتر از مقدار مورد نیاز بدن است. دریافت مقدار زیاد این چربی که می ‌تواند ناشی از خوردن غذاهای غنی از کلسترول باشد، باعث ایجاد پلاک در شریان‌ ها می شود که این امر می ‌تواند منجر به انسداد خطرناک جریان خون شود.

Omar Ali متخصص قلب در مرکز پزشکی دیترویت می ‌گوید : “کلسترول خون بالا یک عامل خطر بزرگ برای حملات قلبی، سکته مغزی، و گردش خون ضعیف است.”

به طور ایده ‌آل براساس گزارش ملی بهداشت این همان چیزی است که تعداد کلسترول سالم به نظر می ‌رسد:

زنان بزرگسال (بزرگتر از ۲۰ سال)

  • کلسترول کلی: ۱۲۵ تا ۲۰۰ میلی‌ گرم
  • کلسترول LDL: کمتر از ۱۰۰ میلی گرم / دسی لیتر
  • کلسترول HDL : 50 میلی گرم / دسی لیتر یا بالاتر

مردان بزرگسال (بزرگتر از ۲۰ سال)

  • کلسترول کلی : ۱۲۵ تا ۲۰۰ میلی گرم / دسی لیتر
  • کلسترول LDL: کمتر از ۱۰۰ میلی گرم / دسی لیتر
  • کلسترول HDL: 40 میلی گرم / دسی لیتر یا بالاتر

داروهایی مثل statins می‌ توانند به شما کمک کنند که به این سطح از کلسترول برسید، اگر چه بسیاری از متخصصان توصیه می ‌کنند ابتدا سعی کنید که سبک زندگی سالم را ایجاد کنید.

Jennifer Haythe رئیس مرکز بهداشت و درمان بیماری‌های قلبی در نیویورک، می ‌گوید: “من همیشه به مردم توصیه می‌کنم که کلسترول خود را از طریق رژیم غذایی و ورزش کاهش دهند.”

کم کردن غذاهای حاوی کلسترول – مانند غذاهای سرخ ‌شده، دسرهای شیرین و گوشت چرب – یک شروع است، اما شما همچنین باید بیشتر غذاهایی بخورید که به طور طبیعی به کاهش کلسترول شما کمک کند.

برگرفته از سایت مجله سلامت